برگه‌ها

ژوئن 2010
ش ی د س چ پ ج
« مه   جولای »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
 
No Image
خوش آمديد!
شعری از حمید شرفی پيوند ثابت
 
حمید شرفی
 
  
مي رساند تنها غربت پاييزش را

مي برد تا لب گورش دل ناچيزش را

مي كِشد همهمه را پشت غزلخواني شب

مي كُشد با هيجان ناله ي شب خيزش را

روي دوش مژه اش بدرقه مي گرداند

پاره هاي غزل خاطره انگيزش را

در تَف حنجره اش حجم صدا مي سوزد

دربدر ميكند آهنگ دلاويزش را

 شهر آبستن همخوابگي دجّال است

خوب مي رقصاند قابله ي هيزش را

نظرات[1] | دسته: شعر | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
نيم‌نگاهي به رويكردهاي مريدان راستين فرديد / سام محمودی سرابی پيوند ثابت

سام محمودی سرابی … تو را آن بِه، كه چشم فروپوشيده باشي

______________________

« روشنفكران اين جامعه خوش‌ ندارند به‌خود رنجِ انديشه و كلنجارهاي مغزي را بدهند. بيشتر هواخواهِ راحت‌الحلقوم‌اند. بيهوده ‌نيست كه هنوز […] انديشمند [ي انقلابي] و پژوهنده‌اي اجتماعي كه ارزش و توان همسنگي با ديگر انديشمندان و نوآوران جهاني را داشته باشد، آفريده نشده‌است.»                                                       (مصطفي شعاعيان، انقلاب، 1352)

 

ماجراي نسل ما و نسلي كه پيش از ما مجال بروز يافت، ماجرايي ديگرگونه است؛ ماجرايي از جنس تك‌گويي آنها و جمع‌خواني ما! و شايد تصادفي هم باشد سخن گفتن پيرامون موضوعي كه امروز ذهن راقم اين سطور را به خود مشغول ساخته و پرسش‌هايي پديد آورده كه تا بخواهي به يكي از آنها پاسخي شكسته بسته بدهي هزاران پرسش بي‌پاسخ ديگر پرده از چهره تهديدآميزشان برمي‌گيرند و راست توي چشم آدميزاده مي‌نگرند، توگويي كه انگاري با هيچ امريه‌اي قادر به خلاصي از بندِ اين پرسش‌ها نيستي. يكي از اين پرسش‌ها حداقل طي 16سالي كه از مرگ سيداحمد فرديد مي‌گذرد، حول محور شخصيت ‌كم‌نظير او (بدون هيچ‌گونه ارزشداوري) ذهن را به دور خود مي‌چرخاند دريغ از اينكه اثر قابل اشاره‌اي (بگذريم از برخي تقريرات درس‌هاي او كه توسط مرحوم محمد مددپور و سيدموسي ديباج جمع‌آوري، تدوين و منتشر شد) از او به‌جامانده باشد. البته ذكر اين مهم را لازم مي‌دانم كه چه بپذيريم و چه به مانند كساني چون عبدالكريم سروش (كه خود در نقادي فرديدي ديگر است) منكر باشيم، سيداحمد فرديد با وجود وسواسِ بيمارگونه‌اي كه در امر نوشتن داشت (و به همين دليل بسيار ساده نيز نسل‌هاي بعدي را با كمبود منابع درباره اين متفكر مواجه خواهدكرد) سهم عمده‌اي در سامان‌يابي فكر ايراني طي نيم‌قرن اخير داشته و بسا متفكر كه از زير شنل او به ‌درآمده‌اند. اما مساله‌اي كه اين يادداشت در پي طرح آن است نه در دفاع از فرديد است و نه در رد او بلكه طرح چند پرسش و استدعاي پاسخ از سوي كساني است كه داعيه‌دار انديشه فرديد و به تبع آن‌ هايدگر در ايران هستند.

نظرات[1] | دسته: مقاله | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
آفتاب پرست نازنین / لیلاجلینی پيوند ثابت

آفتاب پرست نازنین

محمد رضا کاتب

 

“چشم که باز کردم همه چیز تاریک و تو هم بود .” با همین جمله ی  آغازین مخاطب پرت می شود به فضایی تاریک و وهم آلود .و توصیفات راوی اول (من راوی ) که با پرت و پلا گویی اطلاعاتی اولیه اما گنگ می دهد تا زمینه سازی کند برای ادامه ی داستان. هنوز مخاطب سر در گم است که در بخش دوم مواجه می شود با راوی دوم(دانای کل ) که داستان دیگری را آغاز میکند و در ایجاد تعلیق و توهم با بخش اول همراستا ست وهمین شگرد،مخاطب را ملزم می کند تا سر از ماجرا در بیاورد(به قول گفتنی نتواندکتاب را زمین بگذارد.)بی شک داستان در ساختار ،زبان و فضاسازی قوی ست و از تمام عناصر در خلق روایتی چند پهلو که لااقل مخاطب مورد نظرش (14-21) را میخکوب کند بهره می گیرد.

نظرات[0] | دسته: نقد و نظر | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
عشقتان را گدايي نمي‌كنم(آناآخماتوا) / ترجمه شاپوراحمدی پيوند ثابت

شاپوراحمدیعشقتان را گدايي نمي‌كنم.
آسوده دراز كشيده است كناري…
نخواهم بست نامه‌هاي
حسود را به پرنده‌هايت.
اما خردمند باش، پندم را بپذير:
شعرهايم را به او برسان تا بخواند.
عكسهايم را نزديكش بگذار ـ
مهربان باش با نوعروس!

نظرات[2] | دسته: ترجمه | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
رونمایی از سه اثر استاد مهدی آذر یزدی / فاطمه محسن زاده پيوند ثابت

رفته ای، امّا مانده ای و ماندگارشدی در ذهن و دل بچّه های خوب دیروز که با قصّه های خوبت قد کشیدند. می مانی در ذهن و دل بچّه های خوب امروز، زیرا نوشته هایت،هنوزچنان رودخانه ای زلال جاریست. دست و رویمان را که با زلال معرفت تومی شوییم، دلمان تازه می شود « بابای خوب قصّه ها »! تو نیستی ، امّا بازنشر کتاب های گرانبهایت راجشن گرفته ایم… نه! هستی مهربان!در جشنی همین حوالی چشم های بارانی مان !

__________________

سه اثر ارزشمند استاد مهدی آذر یزدی، شامل مجموعه شعر های: «مثنوی بچّه ی خوب»،«شعر قندوعسل» و مجموعه داستان «قصّه های ساده» به سفارش دبیر خانه ی دائمی بنیاد فرهنگی،هنری و پژوهشی استادمهدی آذر یزدی و توسط انتشارات اندیشمندان یزد، هر کدام با شمارگان هزار نسخه به چاپ رسید .این سه مجموعه، نخستین کتاب های استاد هستند که پس از درگذشت وی، منتشر و در تاریخ 19خرداد 1389،در مراسمی با

نظرات[2] | دسته: معرّفی کتاب | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 
1
No Image No Image